Műemlékek

Településünkön hét, műemléki jegyzékben szereplő , műemlékileg védett épület található:

Helytörténeti Gyűjtemény és Bormúzeum (Rákóczi- Ulánus vagy Kapitány- ház)

 
Az épület az 1800-as évek végéig vámház volt. E korban pincéje átmenetileg templomként is szolgált.   1975-től  ad helyet a Helytörténeti  Gyűjteménynek.  Állandó kiállításai:  népi használati tárgyak, eszközök, a csizmadia céh relikviái, Dr. Kalocsay Kálmán eszperantista emlékszobája és Jászai Pál történetíró használati tárgyai. Megtekinthetőek még Drozsnyik István modern képzőművész alkotásai is. A gyűjtemény előzetes bejelentkezéssel látogatható, egyéneknek és csoportoknak egyaránt.
Helye: Abaújszántó Béke út 42.
Üzemeltető: 3881 Abaújszántó Város Önkormányzata, Abaújszántó Béke út 51.
Kapcsolattartó személy: Vrazala-Palla Melinda +36708861844 és Schlosszer Viktória +36704261100
Tel./Fax: 47/ 330-053
Honlap: rakoczihaz.hu
Honlap: http://www.rakoczihaz.hu

Patay-kastély Cekeházán.

Neoklasszicista stílusban épült az 1820-as években, a 3 szintes, teljesen szimmetrikus birtokosi kastély. Több mint 1000 m2-es területén egy kivételesen szép park található, mely több növényritkasággal büszkélkedhet. Az épület állapota az utóbbi években, a folyamatos igénybevétel során tragikusan leromlott. 1983-ban új födémborítást kapott. Jelenleg a felújítás tervezési és előkészítési szakasza zajlik.
Helye: Abaújszántó-Cekeháza
Üzemeletető: Abaújszántó Város Önkormányzata Abaújszántó Béke út 51.

 

Evangélikus templom a Jászay téren.
A környék egyetlen evangélikus temploma, mely barokk stílusban épült 1792-ben. Az eredeti épület a szomszéd településen Cekeházán állt, onnan hordták át kövenként a hívek Abaújszántóra. A régió legnagyobb boltív fesztávú temploma, mely a település főterén áll.

 

Görög katolikus templom a Rákóczi utcában.
1792-ben felszentelt, kőből és téglából épült, műemlékileg védett, barokk stílusú épület. A környék egyik legszínvonalasabb és legigényesebben elkészített Görög katolikus temploma. Ezt elsősorban páratlan ikonosztázának köszönheti, melyet a kor legmagasabb színvonalú templomberendező műhelyének mesterei készítettek, a Mohácsi püspökség és a Majloth család megbízásából. Az ikonosztáz famunkáit Padits Péter faszobrász készítettel 818-ban. A templom festését 1834-ben fejezte be Miklósi József festő.

 

Református templom szintén a Rákóczi utcában.
A templom 1751-ben épült gótikus stílusban, de 1864-ben leégett. Az új épület barokk stílusban újjáépül. A benne lévő szószék és úrasztal, valamint a teljes berendezés ugyan ennek a stílusnak a jegyeit hordozza. A templombelső 9*22 méteres, 648 ülőhellyel. Az éneklő karzat építtetője Hunyor István; a kovácsoltvas munkák egy részét Molnár Pál készítette. Az épület akadálymentesített, mozgássérültek is látogathatják. A lelkész, a látogatók kérésére épület- és épülés történeti szakvezetést tart.

 

Szent István téren álló római katolikus templom.
A templom gótikus stílusban épült, a XII.-XIII. században. Berendezési tárgyai közé tartozik a XV. századbeli szószék, mely barokk stílusú. Ugyanebből az időből és stílusból származik a fából faragott keresztelő kút, tetején Keresztelő Szent Jánost ábrázoló szobrocskával. A főoltárt 1913-ban készítette Konrády Lajos kanonok-plébános. A templom kriptájában Thury Farkas Pál nyugszik. A templom oltárképét Klimkovics Béla festőművész készítette 1854-ben. A szembesítő oltár melletti ambó; a húsvéti gyertyatartó; a sedile és a ministránsok székei B. Kopp Judit fafaragó művész alkotásai. Az épület akadálymentesített, mozgássérültek is látogathatják.

Egykori nemesi lakóház a Rákóczi út 75. szám alatt,

mely népies barokk stílusban épület fel a XIX. sz. elején. Ma már az épület ismét régi fényében tündököl, miután az új tulajdonos minden anyagi terhet és áldozatot vállalva teljesen felújította.